Jak bezpiecznie przesłać komuś hasło przez internet

Lepiej nie przesyłać nikomu haseł prze internet. Jeśli możemy powinniśmy tego unikać. Bezpieczniej jest np. przekazać komuś hasło jednorazowe (tzw. aktywacyjne), które należy potem zmienić — tak jak to się np. dzienie w przypadku tworzenia kont w naszym szkolnym systemie poczty elektronicznej.

Jednak… jeśli już musimy przekazać innej osobie przekazać jakiś sekret to możemy zwiększyć jego bezpieczeństwo przy pomocy usługi takiej jak Snappass.

Dzięki niej nasz sekret zostanie zaszyfrowany i zapisany na serwerze w formie zaszyfrowanej, serwer wygeneruje nam silne hasło do odszyfrowania tego sekretu i od razu to hasło zapomni.

Nikt poza nam tego jednorazowego hasła nie zna, jeśli nie zostało podsłuchane w locie i mamy zaufanie do tej usługi, że przekazała to hasło wyłącznie nam, to nasz sekret jest nie do odczytania bez naszej wiedzy.

Teraz… odbiorcy przekazujemy specjalny odnośnik, który otrzymaliśmy od usługi ten odnośnik jest jednocześnie hasłem do odszyfrowania sekretu — można to zrobić tylko jeden raz. W momencie odszyfrowania usługa skasuje sekret.

Sami wypróbujcie jak to działa

https://snappass.herokuapp.com/